Τεράστια πρόκριση μέσα στην Ραφήνα ο Παλληνιακός! (video) Παλλήνη Press | Ανθούσα-Γέρακας-Παλλήνη | Το πρώτο blog της πόλης !!!
ΚΑΡΠΟΥΖΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ: Λογιστικές και Φοροτεχνικές Εργασίες - Φειδιππίδου 20 Παλλήνη - Τηλ: 210 6664218 - http://k-taxis.gr/..."

Τεράστια πρόκριση μέσα στην Ραφήνα ο Παλληνιακός! (video)

Written By Παλλήνη Press on Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2016 | 9:23 μ.μ.

Επικράτησε 2-4 στα πέναλτι της Θύελλας (1-1 καν. αγώνας – παράταση) και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ – Δείτε τη διαδικασία των πέναλτι σε VIDEO

Ματς – θρίλερ στην Ραφήνα! Στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Θύελλα και τον Παλληνιακό, με την ομάδα της Παλλήνης να επικρατεί εν τέλει 2-4 (1-1 καν. αγώνας – παράταση) και να πανηγυρίζει μια μεγάλη πρόκριση.

Ανεξαρτήτου αποτελέσματος πρέπει να τονίσουμε πως ήταν ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου, ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας, ενώ ο αγώνας τα είχε όλα: Ένταση, φάσεις, γκολ αγωνία και φυσικά σασπένς μέχρι το φινάλε. Ο Παλληνιακός, που ήταν άριστα στημένος τακτικά από τους Παναγιώτη Χριστοφιλέα – Γιώργο Φαράκο, μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πατούσε γερά, κάνοντας άμυνα στο μισό γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι, βέβαια, έβγαιναν εξαιρετικά στην κόντρα αιφνιδιάζοντας την Θύελλα και απειλώντας σε τρεις περιπτώσεις με σπάνιες ευκαιρίες!

Οι Λιγνιτωρύχοι, βέβαια, επειδή έχουν τους παίκτες που μπορούν ανά πάσα ώρα και στιγμή να κάνουν τη ζημιά έφτασαν μια... ανάσα από το γκολ στο α' μέρος καθώς είχαν δοκάρι με... ποιον άλλον (;) τον Αλέξανδρο Χαρακτίδη από φάουλ! Στην επανάληψη και συγκεκριμένα μετά το 55' η Θύελλα μπήκε στο κλίμα του αγώνα, πήρε πρωτοβουλίες και κατάφερε να πιέσει αρκετά, ψάχνοντας ένα γκολ. Μάλιστα ήταν αρκετά απειλητική, αντιμετωπίζοντας όμως πρόβλημα στην τελική εκτέλεση. Μάλιστα αυτό το γεγονός το... πλήρωσε στο 80',όταν ο Σιάσος, στην δεύτερη συμμετοχή του φέτος μετά την επανεμφάνιση του, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ωραίο σουτ παγώνοντας ακόμα περισσότερο την ομάδα του Πέτρου Τσιγκούλη. Η Θύελλα ωστόσο δεν το παράτησε το ματς, κυνήγησε μέχρι τέλους την ισοφάριση και δικαιώθηκε στο 94' όταν σε φάση διαρκείας ο Ζέκιο πλάσαρε για το 1-1.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας, αφού μετά ακολούθησε παράταση, όπου στα δύο ημίχρονα δεν σημειώθηκε κάτι ουσιαστικό, πέρα της αποβολής του Ντόσκα στο 105' με δεύτερη κίτρινη. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου ο πολύπειρος και ικανότατος γκολκίπερ Τσούκας έκανε τη διαφορά, έπιασε δύο εκτελέσεις (η μια του Χαρακτίδη!) και έστειλε τον Παλληνιακό στην επόμενη φάση του Κυπέλλου!

***Ντόσκας, Ντούνης και Χαρακτίδης κορυφαίοι της Θύελλας.

***Κούνας, Τσούκας και Μπούρας κορυφαίοι για τον Παλληνιακό.

***Ίσως η σκηνή του αγώνα... Ο Χαρακτίδης χάνει το πέναλτι, κι όμως δίνει το χέρι του στον αντίπαλο γκολκίπερ Τσούκα για την επέμβαση που έκανε. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο...